27 Ağustos 2009 Perşembe

Dokunmanın Büyüsü (Parmak Ucundan Kalbe)


Dokunmak, temas etmek, kendi sıcaklığını karşındakine aktarırken, ondan da aynı sıcaklığı ve sevgi sinyallerini alabilmek ve bunu içinde, çok derinlerde hissedebilmek, yaşamak doyasıya ve yaşatmak…


Dokunmak bir anlamda sevgimizi aktarmanın en güzel yolu, belki de en etkileyicisidir. İçimizdeki sevgiyi ve sıcaklığı sözcüklerle ifade ederken zorlandığımız anlarda, dokunmanın o tatlı ürpertisinde bir anda bütünlük ve anlam kazandığını görürüz. Dokunmak büyülüdür, sevgimizi bu yolla aktarırken dokunduğumuz yerde sanki bir perinin tılsımlı çubuğu değmişcesine etkileşim yaratır. Tokalaşmanın kuvveti, kucaklaşmanın sıcaklığı, bir öpüşün yumuşaklığı, sımsıkı sarılmanın içimizi saran hazzı, kısacası dokunmanın her hali ne kadar da keyifli ve büyülüdür.

Parmak uçlarınızla etrafınızdaki nesnelere dokunun, sanki ilk defa algılıyormuşcasına, ilk defa dokunuyormuşcasına… Hissedin, temasın ve dokunmanın niteliğini… bırakın sadece temasla hissettiklerinizi diğer uzuvlarınızda algılasın. Sinyallerin parmak uçlarınızdan bedeninize doğru dalga dalga yayılışını izleyin… Doğaya dokunmayı deneyin; bir gül yaprağına dokunun örneğin. O kadifemsi yumuşaklığını hissedin parmak uçlarınızda. Gözlerinizi kapatıp, sadece temasın güzelliğini yaşayın hissettiklerinizin keyfini çıkarın. Aniden yağmaya başlayan yaz yağmurunda dudaklarınıza birdenbire düşen minicik bir damlayı düşünün, dokunduğu yerdeki o garip serin ıslaklığı hissedin.

Ne yazık ki çoğu insan hissetmeden dokunur her şeye.Bu tıpkı bakıp da baktıklarımızı görmemeye benzer. Halbuki algılayıcı şekilde dokunmak, bütün vücudunuzla ve elinizle, parmak uçlarınızla derinden dokunarak dinlemek ve hissetmek önemlidir. İşte o büyü o zaman ortaya çıkacak ve hissedilenler unutulmaz anlar olacaktır.

Soğuk bir kış gününde bir fincan sahlep bir başka örnek olamaz mı sizce? Aldığınız o sıcacık yudumun önce damağınızda bıraktığı tadı, sonra da ılık ılık boğazınızdan yayılışı da bir tür dokunmak değil midir? Önemli olan hissedebilmek galiba. Dokunmanın gizemli büyüsünü yakalayıp o sihri yaşamak; an’ın güzelliğini kaçırmadan hemde.

Kuvvetli, sağlam bir tokalaşmanın verdiği güven duygusu; sımsıkı kenetlenen ve gün boyu birbirinden ayrılamayan parmakların kalbimize gönderdiği sinyalleri; içten sımsıkı sarılmanın sevgi ile harmanlanmış büyülü sıcaklığı; yanağımıza kondurulan yumuşak bir öpücüğün içimizde yarattığı o naif ürpertiyi; belimizi kavrayan güçlü kolların sarıldıkça bedenimizde yarattığı delice duyguları; ağlayan bir bebeğin çıplak teninde gezdirdiğimiz elin bize yaşattığı şükran duygusuna karşılık o temasın, o anda bebeğimize verdiği sevgi dolu huzuru; ve daha nicelerini... Öyle an’lar vardır ki o anlarda sözler yerine yumuşacık dokunuşların gizemi girer devreye; duygularınıza, kalbinizde hissettiklerinize tercüman olmak adına.

Dokunun… dokunmaktan korkmayın. Keyfini çıkarın duygularınızın; hissettiklerinizi anlatın özgürce, anlatımın en güzel ve naif yolları ile.

Sevginizi sınırsız yaşayın, coşkularınızı dokunmanın büyüsüne katarak aynı coşkuyla iletin sizde sevdiklerinize… şımartın onları keyifle özgürce.

Dokunduğunuz gizemli an’ları yaşam boyu hatırlamanız dileği ile.

Sevgiyle kalın.

Belgin ERYAVUZ
19/04/2004

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...