3 Eylül 2010 Cuma

SON BİR ŞANSHerkes son bir şansı hak eder… Oldukça iddialı bir cümle farkındayım, üstelik yaşadıklarınızı şöyle bir düşününce terazinin size taraf yanının ağır bastığına inandığınız için çoğunuz buna pek katılmıyorsunuz biliyorum.


Ama son bir defa daha denemeye ve her ne olursa olsun son bir şans daha vermeye değer diyorum ben.

Kendimiz için.

Sonrasında ‘’keşke’’ yığınları arasında boğulmamak, içimizi rahatlatmak adına minicik bir adım bu sözünü ettiğim.

Daha önce yaşananların, iyi ya da kötü tam anlamıyla size ait anılarınızın güzel yanlarına bir artı daha eklemek adına. Karşınızdaki değil aslında siz hak ettiğiniz için. Yaratacağınız bu son şans sizin elinizde. Bir tek hamlenize bakıyor aslında. Yapacağınız sadece bir ‘’ merhaba’’ demek. Tüm üzüntülerinizi, tüm göz yaşlarınızı tecrübe hanenize katıp atacaksınız bu son adımı. Karşılığını görür ya da görmezsiniz önemli olan bu değil. Önemli olan o ilk adımı atmış olmanız. Olgunluğunuzun, bir şeyleri hazmetmiş olmanızın en güzel göstergesi…

Hem bilin ki bu güzel girişiminizin değeri o gün anlaşılmazsa bile, gün gelecek belki yıllar sonra ama bir gün mutlaka anlaşılacak. İşte o zaman aradan yıllar geçmiş olsa bile siz ’’ iyi ki’’ derken; o son şansı tek bir hamlede geri çevirenler varsa eğer ‘’keşke’’ diyecekler.

İçinizin huzuru yüzünüzde, gözlerinizde yansırken gülümseyecek ve kendi kendinizi kutlayacaksınız verdiğiniz o son şans için. Hele hele bir de karşılığını görmüşseniz değmeyin keyfine. Önünüze çıkan yol ayırımında kullandığınız tercihi en doğru şekliyle yapmışsınız demektir. Ama ‘’ hayır ‘’ yanıtı aldıysanız; hatta tamamen iyimser duygularla uzattığınız eliniz havada kaldıysa, çağrınız yanıtsız bırakıldıysa yine de gülümsemeyi unutmayın derim ben. Çünkü siz üzerinize düşeni fazlası ile yaptınız demektir gerisini düşünmek olmaz.

Bırakın bundan sonrasını onlar düşünsünler. Gün gelip pişmanlıkları arttığında, geceleri yastığa başlarını koyup vicdanları ile boğuştuklarında anlayacaklar sizin iyi niyetinizi. Ve aslında o son şansın ne denli kıymetli olduğunu…

Son şansı kendiniz için denediniz siz. Şimdi anılarınızın üzerini örtecek bembeyaz tülden bir örtünüz var; masum, şeffaf ve tümüyle size ait. Artık anılarınız içinizi acıtmayacak eskisi kadar, o bembeyaz tül üzerlerini örtüp saklayacak bir bir.

‘’Kendi hatalarını sahiplenmeye cesaretli ve onları onarmaya kararlı insanların sayısı ne kadar azdır.’’ Bu söz Benjamin Franklin’e ait. İşte biz kendimize bu son şansı vererek o az sayıdaki insanlar hanesine kendimizi ekleyebiliriz. Belki sadece hatalarımızı sahiplenerek, belki onları onarmaya da karar vererek. Ama mutlaka o son şansı kendimiz için kullanarak.

Sevgiyle kalın.

Belgin ERYAVUZ
14.11.2009

1 yorum:

  1. Duygularımıza düşüncelerimize hatta eylemlerimize ulaştın düşündürdün anladın Ne kadar detaylı düşündüğünü, düşündüklerini de bizle paylaştın. Yazılarında sıcaklık, samimiyet,içtenlik var. Bir anne nasıl daha konuşamayan bebeği ile iletişim kuruyorsa. Sende insanlara güzel ulaştın hemde kalbimize gönlümüze
    hikmet Bulut Kırkın

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...