22 Ekim 2014 Çarşamba

GÜLÜMSEYİN! MELEKLER FOTOĞRAFIMIZI ÇEKİYOR (2/2)

Son öykümüz ise oldukça manidar. Çok eski zamanlardan bizlere ulaşmış.

Tarihteki en kanlı savaşlardan bir tanesi yaşanmaktadır.  Hem de iki kan kardeş arasında. Moğol kabilelerini buyruğu altında birleştirerek, Moğol İmparatorluğu'nu kuran Cengiz Han ile Camuka karşı karşıyadır.

Cengiz Han’ın kan kardeşi olan Camuka; aynı zamanda Cacirat kabilesinin de şefidir. Bu amansız çarpışma sırasında aniden hava bozar. Gök adeta yarılır, şimşekler ardı ardına çakmaya başlar.

Tatarlar ise şimşekten korkmaları ile ünlüdür. İşte her iki ordu içinde de yer alan Tatar askerleri bu şimşek bombardımanı altında o kadar korkarlar ki; savaşı bırakırlar. Kendi canlarının derdine düşüp, kalkanlarının altına saklanırlar. Kaçacak güvenli bir yer bulma telaşına düşerler.

İşte o anda Cengiz Han; çakan şimşeklerin arasında atının üzerinde dimdik belirir. Bunu gören Tatar askerleri Cengiz Han’ın yanında saf tutmaya başlar. Camuka'nın ordusu dağılır, kendisi de esir düşer.

Savaş sonrası Camuka, eski dostunun otağına getirilir. İlk sorusu ise bütün Moğollar şimşekten korktuğu halde; kendisinin neden korkmadığı üzerine olur. Cengiz Han; insanın saklanacak yeri kalmadığında korkmaktan da vazgeçtiğini söylerken, bir yandan da gülümser.’’

Gerçekten de; hayat bazen insanı öyle çaresiz bırakır ki.


Kendimizi en diplerde hissederiz.

Yaşadıklarımızı algılamaya çalışırken de; korkularımızla yüzleşmek zorunda kalırız.

Çoğunlukla da yeneriz.

Öyle değil mi? 

O zaman ben diyorum ki; hayatın bizi zorlamasına gerek kalmasın. Gelin korkularımız her neyse üstesinden gelelim. Çünkü hepimiz korkularımızla başa çıkacak kadar cesuruz aslında. Yeter ki fark edelim, bir başka açıdan bakmaya çalışalım olmaz mı?

Tüm adımlarımız; dingin bir ruhla, huzurlu bir hayatı kucaklamak adına olsun.

Anları ıskalamamak için.

Melekler fotoğrafımızı çeker belki diyerek, en zor şartlarda bile gülümsemeyi unutmamak için.

Sevgiyle kalın.
Belgin ERYAVUZ

19.08.2014Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...