5 Ocak 2020 Pazar

KAFAMIZDA BİR DOLU SES (2/2)


Eleştirel sesimiz, endişeli sesimiz, suçlayan sesimiz, kurban sesimiz, asi sesimiz, kuralcı sesimiz, karamsar sesimiz, bahane yaratan sesimiz ve daha niceleri…
Şu ana kadar hepsi bizimle beraber yol aldı içimizde.

Kimisi mikrofonu elinden hiç bırakmadı,  hep konuştu, hatta diğerlerini bile susturdu. Bizi suçladı. Ezdi. Üzdü. Kimisi bize yol gösterdi. Yaptıklarımızı değerlendirdi. Övdü. Cesaret aşıladı. Ama unutmayalım ki tümünü kendimiz yine kendimize yaptık.

Şimdiyse bunu durdurma ve mikrofonu sağlıklı olan sesler için kullanma zamanı.

Ne dersiniz başarabilir miyiz?

Son yıllarda ses diyaloğu konusunda yapılan araştırma ve deneylerle kafamızdaki seslerin gizemleri çözülüyor.

İnsan gelişimi ve öğrenmenin aşamalarını araştıran ünlü Rus psikolog Lev Vygotsky'nin kuramına göre; çocuklukta başlayan kişisel konuşmalar zamanla iç diyaloğu oluşturacak şekilde içselleştiriliyor.

Yani beyinde oluşan iç konuşmalar dış konuşmalarla şekilleniyor. Bu kuram henüz netlik kazanmamış. Ancak diğer kuramsal deneylerle desteklendiğini söylüyor uzmanlar.

Kendisini iyi tanıyan insanlar kendi iç seslerinden olumlu anlamda daha çok yararlanıyor.  

Düşüncelerin beyinde dönüştüğü ses halinin farkında oldukları için kontrolsüz düşünce akışını engelleyebiliyor. Böylece zihin sezgisini kontrol eden, doğru karar almayı kolaylaştıran, pozitif yaşama yönlendiren bilinçaltını net duyuyor. Onu dinleyip doğru zamanda ortaya çıkan anları kaçırmıyor. Yani sezgileri ile görüyor.

Bakın bir Aborjin öğretisi ne diyor;

‘Kalbinden gelen bir sesi dinlemek, sana bir şeyin, ne zaman yeterli olacağını söyleyecektir. Kafanın söylediklerini duymakla, kalbinden gelen mesajı dinlemek arasındaki FARKI öğren. Kalbin konuşması SONSUZLUKTAN gelir.’

O halde bir yandan kendimizi tanırken; iç seslerimizi kalbimizin sevgi ışığında yönlendirmek çok da zor olmasa gerek.

Denemek, cesaretle yüzleşmek ve farkındalıkla dönüştürmek…

Neden olmasın?

Mevlana’nın torunları olarak şimdi “Kendinden kendine sefer eyle’’ mek zamanı.

Sevgiyle kalın.
Belgin ERYAVUZ

31.10.2019

2 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...